SLOVENSKÝ POHÁR - FINÁLE

zilina09_110_www31. 08. 2010: Zajtra v Ratnovciach vyvrcholí Slovenský pohár v triatlone 2010

Triatlonisti zavítajú  do Ratnoviec vôbec po prvýkrát. Nejde však o úplne nový triatlon. FORAL triatlon sa z Bánoviec nad Bebravou kvôli lepším podmienkam presťahoval do Šurian a zo Šurian, z dôvodu výrazne zhoršených podmienok v areáli TONA organizátori presťahovali od tohto roku tento FORAL triatlon do Ratnoviec.
Aj termín je netradičný, nie však výnimočný. V strede týždňa podujatia nezvyknú byť na Slovensku organizované (pravidelnou výnimkou bol terénny triatlon v Rajeckej Lesnej, ktorý sa organizoval vždy 1. mája).
Prekvapuje však nízky záujem o finálové preteky. Predbežná štartová listina obsahuje zatiaľ približne iba 60 pretekárov! Vzhľadom na stúpajúci trend štartujúcich, ktorý registrujeme od konca minulého roku, a celý tento rok, je to zarážajúce, veď napríklad pred 3 dňami v Čunove bolo na štarte celkom 400 štartujúcich. V Ratnovciach síce nebudú kategórie ako štafety, korčuliari, či juniori, napriek tomu finále a výhodná poloha by mala prilákať výrazne viac pretekárov. 

Situácia v jednotlivých kategóriách pred finálovými pretekmi je nasledovná:
MUŽI
Na čele je Český pretekár Karel Zadák, ktorý ak príde do cieľa (nefiguruje však ani v štartovej listine) stane sa vôbec prvým zahraničným víťazom Slovenského pohára. Aj na 2. mieste môže skončiť zahraničný pretekár a to Ukrajinec Viktor Aľošin. Až tretie miesto pravdepodobne získa slovenský pretekár. Bude to pretekár z trojice – Fotul, Džalaj, Bízik. Žiadny ďalší pretekár už nemá ani teoretickú šancu dostať sa do najlepšej trojice.
Najlepší traja z minulého roka v tomto roku sa v celkovom poradí nepresadia – Šimko - Varga - Orlický.

ŽENY

Na čele je Svetlana Lipárová, ktorá môže po prvýkrát získať toto víťazstvo. Z druhého miesta však útočí Češka Lenka Fanturová, ktorej stačí prísť do cieľa a bodovať. Aj v kategórii žien by to bolo  vôbec prvé víťazstvo zahraničného pretekára. O tretie miesto bojuje Martina Bábelová so Silviou Blahovou. Blahová je v štartovej listine, takže ak jej najväčšia konkurentka nepríde, bude to ona, ktorá obsadí tretie miesto (teoreticky má šancu obsadiť aj druhé) a obháji minuloročné postavenie v dlhodobom rebríčku.
Z minulého poradia úplne vypadla víťazná Jana Poláčiková. Vlani druhá Barbora Listopadová má šancu dostať sa najlepšej trojky aj tento rok, musela by však v Ratnovciach štartovať a bodovať. Teoretickú šancu prebojovať sa na pódiové umiestnenia má aj Češka Kateřina Lhotová.

VETERÁNI 1

Istým víťazom je vlani tretí Roman Švaňa. Aj druhé miesto je už isté, získa ho Anton Žáčik. Keďže v štartovej listine je z kandidátov na tretie miesto jediný – Roman Martinčík, mal by to byť on, kto bronzový post získa.

VETERÁNI 2
Úplne nová kategória. Na čele je pred ostatným kolom Štefan Ozorák. Celkovým víťazom sa pravdepodobne stane ale František Bernáth. Pre Ozoráka sa šancu dostať sa má aj Peter Dolák. Do najlepšej trojky sa už nemá šancu dostať sa nikto iný.

KLUBY
Úspešnú obhajobu zaeviduje bratislavský TRIKLUB. Na druhom mieste je rekordér v počte víťazstiev (7 víťazstiev) a vlani prekvapujúco až štvrtý levický ATÓM. Na treťom mieste je dvakrát piaty trnavský TRIATLON team (2008, 2009), ktorý má obrovskú šancu po prvýkrát sa dostať do najlepšej trojice v klubovej súťaži, dokonca s reálnou šancou dostať sa na druhé miesto! Len v teoretickej rovine je možnosť dostať sa do najlepšej trojice tri roky v rade tretiemu bratislavskému REALIZu (2007, 2008, 2009). Vlani druhý tiež bratislavský klub - J&T sportteam nemá už ani teoretickú šancu dostať sa na pódiovú pozíciu.


logo etu

logo sov         logo ksz

narodne m

MŠVVŠ SR logo 170 Rok 2020: 319 368 Eur

 

logo scp

BSK logo170