STOVÍČKOVÁ 20. V USA!

V americkom Des Moines sa 17. júna (v noci na dnes nášho času) uskutočnilo 7. kolo tohoročného ITU SP. Zvíťazili
Dán Henning WHITFIELD a Američanka Laura Bennett.
7. kolo SP bolo chrakterizované najvyššími tohoročnými finančnými dotáciami a vysokými teplotami. Z dôvodu obrovskej horúčavy veľa pretekárov preteky nedokončilo - medzi mužmi ich bolo 15, medzi ženami dokonca 18 pretekárok. Na štarte bola aj Magda Stovíčková, ktorá dosiahla svoj životný výsledok – 20. miesto, prvýkrát sa dostala do najlepšej dvadsiatky a poskočila aj v olympijskom rebríčku! Pozdravuje všetkých na Slovensku z Des Moines. Práve som dokončila ďalšie preteky SP a dobehla som na peknom 20. mieste. Tento SP bol dotovaný $700.000 a 2 Hummermi. Takže konkurencia tu bola veľmi silná. Samozrejme všetky ženy chceli dokončiť do 15. miesta kde sa stále udeľovali finančné odmeny. Ja som šla takticky celé preteky. Vedela som že každá zo súperiek pôjde na plno a vzhľadom na vysoké horúčavy (vyše 30 stupňov) buď dokončia alebo odpadnú. Plávanie bolo v miestnom jazere, teplota vody bola vyše 29° C. Takže už tam sme sa veľmi zahriali. Po prvom kole som bola tesne za vedúcou skupinkou. Nanešťastie pri prebiehaní do druhého kola som sa pošmykla a miesto peknej hlavičky som sa rozpleskla vo vode. Tak som stratila kontakt s vedúcou skupinou. Potom som doplávala na cele ďalšej skupiny. Zoradili sme sa pekne na bicykli a vzorne sme spolupracovali. Trať bola mierne kopcovitá a technická. Popri teple som mala pocit že ideme vysoko do Álp. Už počas bicykla som mala triašku, čo bol prvý signál dehydrovania. Pravidelne a veľ som pila a dúfala že neodpadnem. Jazdila som v tretej skupine a krátko pred dorazením druhej skupiny sme boli svedkami pádu. Sarah Groff, ktorá jazdila v druhej skupine zrazila ženu, ktorá sa snažila prejsť cez cestu. Sarah škaredo spadla a ostala ležať čiastočne na ceste a čiastočne na chodníku. Vyzeralo to s ňou veľmi zle. My sme potom spomalili, lebo sme sa báli prípadných pádov z dôvodu, že veľa divákov prebiehalo z jednej strany cesty na druhú. Druhú skupinu sme teda dorazili konci 5. kola (zo 6). Spolu sme došli do depa a preteky sa opäť stali bežeckou záležitosťou. Beh som takticky rozbiehala pomaly. V tom teple som to risknúť a chcela som dobehnúť do cieľa, na rozdiel od súperiek, ktoré beh rozbehli ako hladkú päťku. Prvé tri kolá som bežala uvoľnene a s prehľadom, dávala som si pozor na dostatočný príjem tekutín. V 4 kole som nastúpila a tak sa mi podarilo dobehnúť na 20. mieste. Som veľmi spokojná a v OH rebríčku som sa posunula na 83. miesto. Dúfam, že sa mi bude dariť aj naďalej. V cieli som potom počula, že organizátori vysielačkami „nestačili“ organizovať zdravotné zabezpečenie, lebo vraj "všetky ženy odpadávajú ako muchy". Som veľmi rada, že ja som medzi nimi nebola. Celé preteky som šla na istotu a okrem toho mi iste pomohol dlhodobý tréningový tábor na Havaji.